język polskijęzyk angielski

Raduszyńska, Katarzyna

Raduszyńska, Katarzyna

Urodzona w 1977 r. reżyserka, dramatopisarka i ex-aktorka. Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWST we Wrocławiu i Wydziału Reżyserii Dramatu w Akademii Teatralnej w Warszawie. Od jesieni 2015 doktorantka w Instytucie Sztuki PAN. Od 2005 pracowała jako asystent reżysera, m.in. z Krystianem Lupą i Robertem Wilsonem. Od debiutu reżyserskiego w 2007 roku wyreżyserowała kilkanaście przedstawień w całej Polsce. Współpracuje z teatrami rumuńskimi.

Pisze dla internetowego amerykańskiego periodyka „European Stages”, który przedstawia najciekawsze zjawiska w europejskim teatrze.

Jej najnowsza sztuka Promised Land Hotel została przetłumaczona na rumuński i opublikowana w „Dialogu”, w lutym 2016. W tym samym roku autorka otrzymała stypendium Ministra Kultury na napisanie sztuki Promised Land, czyli gdzie się podziały łódzkie pieniądze oraz stypendium Funduszu Wyszehradzkiego i rezydencję literacką w Bratysławie na napisanie powieści Czarnula

Promised Land Hotel

Gatunek sztuki
Komedia
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn

 

Promised Land Hotel to awanturnicza komedia rozgrywająca się w hotelu, gdzieś na ziemiach dawnego cesarstwa austro-węgierskiego. Dawniej hotel należał do Węgrów, dzisiaj jego właścicielką jest Rumunka Elena i jej dwaj synowie, Trajan i Decebal. Mieszkają w nim od dawna wieczni rezydenci – Niemiec, Włoszka, Serbka, Węgier oraz Europa. Hotel codziennie odwiedza Bega, tutejsza rzeka, a gości obsługuje rumuńsko-węgierskie rodzeństwo. Żyją tam razem, spędzając czas na marzeniu o restauracji dawnej potęgi – o ponownym zejściu się austriackiej księżniczki Sissi z węgierskim księciem Matyasem, który także mieszka w hotelu. Pewnego dnia spełnienie marzenia staje się realne – oto po stu latach do miasta zawita Sissi i zatrzyma się w hotelu! Radość miesza się ze strachem – dlaczego nagle wraca? Czego od nas chce? Czy pogodzi się z Matyasem? Czy zabierze im hotel? Będzie tu przecież już za dwie godziny!

To podróż przez trzy wieki historii, obawy, marzenia i stereotypy na temat Europy środkowo-wschodniej. Konfrontacja z mitami, zbudowanymi na przesadach i opiniach, które nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Autorka zadaje pytania o naszą tożsamość, podważając ją przy okazji w przewrotny sposób. Mierzy się z pojęciem „obywateli drugiej kategorii”, pyta, co takiego się stało, że ten rejon Europy jest wciąż traktowany jak uboga krewna, chociaż ma za sobą tak wspaniałą przeszłość…Rewizja ta przebiega jednak w szybkim rytmie wiedeńskiego walca i jest opowiedziana wręcz operetkowo – z ogromnym rozmachem – rozśpiewana i roztańczona. To szesnastoosobowy chór, gdzie każdy na chwilę staje się solistą w europejskim tyglu XXI wieku.