język polskijęzyk angielski

Do domu

Tytuł oryginalny
Damoj!
Tłumacz
Landowski, Zbigniew
Gatunek sztuki
Dramat
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Szczegóły obsady
2K (młode), 5M (młodych) + chłopcy bliźniacy
Drastyczny, tragiczny dramat, wyraźnie nawiązujący klimatem, miejscem akcji i przesłaniem do twórczości Dostojewskiego, akcja jednak rozgrywa się na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku. Przy swoim ekstremalnym naturalizmie zawiera elementy mistyczne i symboliczne, także nawiązujące do metaforyki i mesjanizmu anty-piewcy Petersburga. Głęboko wzruszający, nie pozostawi żadnego widza obojętnym; dylematy „ludzi niepotrzebnych" są na tyle uniwersalne, że dotyczą współczesnych Polaków tak samo, jak Brytyjczyków czy Japończyków. Ludmiła Razumowska porusza podstawowe, najważniejsze dla człowieka problemy moralne, we wstrząsający sposób ukazuje konsekwencje, jakie niósł i niesie okres przemian ustrojowych, destrukcyjną rolę „nowej" etyki i fatalistyczny wpływ odchodzącej radzieckiej przeszłości na jednostki, grupy społeczne, a nawet, globalnie, na całą ludzkość.

Dwukrotnie, z sukcesami inscenizowany poza Rosją - m.in. przez młodzież z poprawczaka w Rumunii. Chociaż w wersji autorskiej zakłada obsadę młodzieżową, do spektaklu w Finlandii zaangażowano dorosłych aktorów. Żywy język dialogów, wartka intryga, frapujący temat czynią ten utwór wyjątkowo atrakcyjnym dla widza, a niskie koszty inscenizacji (symboliczne dekoracje i kostiumy), mała scena – dla zespołów teatralnych. Adresowana zarówno do młodzieży, jak i do ich rodziców.

Akcja toczy się w środowisku bezdomnych, nieletnich uciekinierów z domu dziecka, koczujących w piwnicach Petersburga początku lat dziewięćdziesiątych naszego wieku. Grupa ukrywających się podrostków jest wykorzystywana przez przestępców, wplątana w ich świat, i w tragicznym finale (kilkuetapowym) ponosi najbardziej surowe konsekwencje braku opieki i uwagi ze strony dorosłych. Do tych "dzieci podziemia" przypadkiem dołącza nowicjusz zakonny z monastyru. Kulminacjami są kolejne śmierci - nieletniej ciężarnej dziewczyny (ginącej z braku opieki medycznej przy porodzie), młodego "hippisa" i jego ukochanej – prostytutki. Klimat Zbrodni i kary - bez kary przenika dramat, a naturalizm sytuacyjny i środowiskowy pogłębia tragiczną wymowę sztuki. Wachlarz poruszanej tematyki - od losu bezdomnych podrostków, poprzez ich seksualne wykorzystywanie przez dorosłych, eksploatację przez przestępczy półświatek, przeplatany wątkami miłości porzuconych dzieci do rodziców, kryminalizacji życia społecznego w okresie transformacji, roli i miejsca religii w życiu współczesnych Rosjan, czyni z tego dzieła wyjątkowo przejmującą tragedię.

dla ADiTu - Zbigniew Landowski, tłumacz

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Do domu