Nowe sztuki, nowi autorzy

Dziewięć dni wolnego

Vögel, Stefan

Pisarz Jens, autor poczytnych powieści, „pozwala” swojej żonie Marii polecieć na dziewięć dni do Barcelony, gdzie ma spotkać się ze swoimi londyńskimi przyjaciółkami. Przyszły słomiany wdowiec nie przypuszcza jednak, że wyjazd wywoła reakcję łańcuchową. Jego najlepszy przyjaciel, Gerald, jest zszokowany – wyjazd Marii na pewno sprowokuje jego własną żonę, Beatę, do dołączenia do eskapady. Podobnie sprawę widzi Karol – trzeci członek męskiego triumwiratu kumpli przerażonych swobodą, jaką mogą nagle zyskać ich zapracowane małżonki.

Pan Ein i problemy ochrony przeciwpożarowej

Szenderowicz, Wiktor

Pan Ein, mieszkaniec pewnego miasta na Zachodzie, jest właścicielem sklepu z antykami, a jego żona prowadzi restauracyjkę. Pewnego dnia, w związku z pożarem, który wybuchł w pobliżu, zjawiają się u nich: nowy Mer, Komendant, Straży Inspektor oraz duchowny, ojciec Teufel. Pod pozorem  kontroli i ochrony przeciwpożarowej zamieszkują u pana Eina, żywią się na jego koszt, uwodzą służącą, wynoszą cenne przedmioty i w krótkim czasie stają się faktycznymi właścicielami jego domu. Kiedy Ein w końcu się buntuje, odbierają mu dom, przedstawiając świadków rzekomych nadużyć.

Dzieciaki

Kirkwood, Lucy

Rose odwiedza starych znajomych – małżonków Hazel i Robina. Wizyta dawnej przyjaciółki przewróci ledwo co uporządkowany świat do góry nogami. Z początkowego small talku wyłania się niepokojące tło wydarzeń. Niedawno nastąpiła katastrofa nuklearna z powodu wybuchu elektrowni. Przez problemy z dostawą prądu bliscy tracą ze sobą kontakt. Ludzie porzucają swoje domy, by jak najszybciej uciec przed skażeniem. Promieniowanie powoli zabija wszystkie żywe organizmy. Zdesperowani młodzi ludzie próbują opanować sytuację, za którą odpowiedzialne jest pokolenie  ich rodziców.

Jak wydać 5 milionów

Krenz, Elżbieta

Na sali ćwiczeń w centrum fitness spotyka się damsko-męska grupka przyjaciół. Przerwy między zajęciami zumby, spinningu czy masażami wypełniają im pogaduchy. W nieco kąśliwej wymianie zdań i przyjacielskich przytykach pobrzmiewa nuta tęsknoty za odmianą. A może za rewolucją…

Krenz, Elżbieta

Ur. w 1960 r. autorka tekstów piosenek, scenarzystka programów telewizyjnych, autorka sztuk teatralnych dla dzieci i młodzieży. W latach 1993-2005 pisała scenariusze telewizyjnych programów dla dzieci i młodzieży, produkowanych dla Programu 1. i 2. TVP  (m.in. cykle programów "Rządy dzieci, czyli pajdokracja", "Podwórko za chmurką", "Wakacje na wsi"). Jest członkiem ZAiKS-u (Sekcja D - małe formy literackie), ma na koncie autorską płytę "Duże Dzieci", piosenki z tej płyty popularyzują polskie rozgłośnie, m.in.

Kiedy mama była Bogiem

Kobuszewska, Sylwia

Nocą, kiedy wszyscy śpią i Mała Księżniczka jest sama w pokoju, drzwi szafy uchylają się... i  ukazuje się w nich Zła Czarownica. Na szczęście Mała Księżniczka doskonale wie, co należy zrobić w takiej sytuacji – czym prędzej i ile sił w płucach należy zawołać Mamę. Brutalnie wyrwana ze snu Mama przybiega, uspokoić córeczkę. To wystarczy, aby Wiedźma zniknęła, gdyż to, co powie Mama, musi być prawdą… ale jak Mała Księżniczka poradzi sobie z Wiedźmą, gdy słowa Mamy stracą moc sprawczą?

Ptaki będą na obiad

Kobuszewska, Sylwia

Ptaki będą na obiad to sztuka pisana z myślą o dzieciach, choć wyróżnia ją dojrzały przekaz. Świat pokazany oczami dziecka demaskuje absurd szarej rzeczywistości dorosłych i pokazuje, że czasami warto się zastanowić nad tym, co z pozoru wydaje się oczywiste. Dla dzieci zaś jest to opowieść o sile marzeń i wyobraźni i nauka funkcjonowania w społeczeństwie.

Zatrzymać czas

Kobuszewska, Sylwia

Zatrzymać czas to tekst napisany z myślą o teatrze lalkowym – plastyczny, abstrakcyjny, pełen metafor i pytań bez odpowiedzi. Wśród bohaterów wyróżnić należy Sekundę, która chciała należeć do innej minuty, Minutę, która nie chciała minąć, oraz Godzinę, która nie chciała nadejść. Między tymi postaciami budzi się trwała choć „niemożliwa” przyjaźń – przecież bohaterowie nie powinni się w ogóle spotkać! – a jednak wspólnie udają się na poszukiwanie wszechmocnego zegara, który pozwoli im być, kim zechcą, wyrwać się spod władzy czasu.