Sztuki

Replay

Weldon, Fay

Wyniosła piękność Helen, stateczna Shirley i prowadząca rozwiązły tryb życia Judy wchodzą w powikłane związki z mężczyznami, które zmienią ich życie na zawsze. Weldon przeprowadza odbiorcę przez ćwierć wieku, w trakcie których kobiety rewidują swoje podejście do związków, rodziny, kariery; na naszych oczach blakną marzenia, a naiwność ustępuje miejsca goryczy. Autorka śledzi losy i zachowania bohaterów z wielu punktów widzenia – czemu służyć ma technika powtórzeń, zapożyczona z odtwarzaczy wideo, tytułowe przewijanie action replay

Tom i Vivienne

Hastings, Michael

Thomas Stearns Eliot i Vivienne Haigh-Wood robią wrażenie pary doskonałej; beztrosko trwonią małą fortunę, brylują na salonach wśród barwnych przedstawicieli brytyjskiego modernizmu. Zawarcie małżeństwa ostatecznie staje się dla kobiety tragedią. Vivienne zostaje umieszczona z inicjatywy męża (przez jej rodzinę) w zakładzie dla chorych psychicznie, gdzie umiera w samotności przed sześćdziesiątym rokiem życia.

Tak to już jest

Hare, David

Sztuka Davida Hare'a jest skrojona niczym dobry kryminał. Śledzi początki wojny w Iraku. Siłą napędową dramatu są kolejno pojawiające się w nim postaci i wątki rodzącego się konfliktu. I tak autor prowadzi nas coraz to głębiej: od polityka do polityka, od rozmowy do rozmowy, od jednej rezolucji do drugiej – aż do samego jądra ciemności. Hare wnikliwie analizuje amerykańskie ciało polityczne. W swej sztuce łączy elementy teatru politycznego, satyrycznego, teatru dokumentu i fikcji.

Hitler na dachu

Leman, Rhea

Joseph Goebbels przebywa w bunkrze, który staje się dla niego rodzajem limbo. Minęło kilkadziesiąt lat od zakończenia II wojny światowej, z pierwszych zdań monologu dowiadujemy się, że nadszedł bieżący rok. Ale Goebbels de facto funkcjonuje poza czasem, wciąż i wciąż przeżywając czasy wojny i na wieki służy fuehrerowi, mając jednocześnie świadomość wydarzeń powojennych − przy czym powołuje się tylko na te fakty, które pasują do jego wizji świata – bohaterów i panów.

Mężczyzna z gitarą

Fosse, Jon

Tytułowy mężczyzna z gitarą codziennie gra na swoim instrumencie w podziemiach. Jakiś czas temu przeniósł się do tego miasta dla ukochanej kobiety, z którą ma syna. Obecnie z dawnego życia pozostały zgliszcza. Syn wstydzi się ojca śpiewającego na ulicy, kobieta już dawno zerwała kontakt. Jedyna interakcja, jaką udało mu się nawiązać przez wiele lat, to przelotna rozmowa z równie samotnym mężczyzną, który codziennie mija bohatera w przejściu podziemnym.

Idiota

Casanovas, Jordi

Karol wziął kredyt na rozkręcenie baru karaoke, ale nie przeczytał umowy i wpadł w tarapaty finansowe. Nadarza się jednak okazja - można wziąć udział w dobrze płatnym eksperymencie, wystarczy rozwiązać kilka zagadek, a widmo plajty rozwieje się raz dwa… Eksperyment nie wygląda jednak tak różowo, Karol nie grzeszy bowiem bystrością, a jeśli nie odpowie na pytanie, komuś z jego rodziny może stać się krzywda (umowy z firmą prowadzącą badanie też nie przeczytał).

Geniusze

Reynolds, Jonathan

Willa w głębi filipińskiej dżungli, w której mieszka ekipa filmowców, kręcąc film wojenny Parabola śmierci (jest to satyryczne spojrzenie na realizację Czasu Apokalipsy, w której Reynolds brał udział).bir Psychopatyczny scenograf - cudotwórca, rubaszny, pozujący na Hemingway'a charakteryzator z obsesją na punkcie blizn, reżyser z ADHD, zdolny ale znerwicowany i zakompleksiony scenarzysta, a między nimi piękna aktorka, która ma zagrać w rozbieranej scenie - taki zestaw osobowy gwarantuje sporo napięć.

Sztuczka

Leigh, Eve

Mira, której mąż zmarł kilka miesięcy wcześniej, jest wdową. Niechcący wywołuje pożar w kuchni i potrzebny jest remont. Niestety ekipa szybko orientuje się, że kobieta jest stara i samotna, i próbuje wmówić jej, że jeszcze nie zapłaciła za wykonane prace, szantażuje ją zdemolowaniem pomieszczenia. Mira widzi nieżyjącego męża, który jest dla niej wsparciem – to pomaga jej stawić czoła nieuczciwym wykonawcom. Kobieta postanawia pójść do medium, żeby potwierdzić obecność ducha, ale trafia do hochsztaplerki.

Obrzydliwcy

Wallace, David Foster

Książka Wallace'a Krótkie wywiady z obrzydliwcami to seria krótkich opowiadań, o zróżnicowanej strukturze i estetyce, których bohaterami są „obrzydliwcy” - mężczyźni uzależnieni od seksu, niepewni, cyniczni, czasami okrutni, skupieni na sobie i dostarczaniu sobie przyjemności.

W przetłumaczonym fragmencie znalazły się między innymi: historia mężczyzny, który na trzeciej randce proponuje kobietom, że je zwiąże; opowieść o człowieku, który pracował w męskiej toalecie; historia ofiary zbiorowego gwałtu i inne.