Kwartet dla dwojga

Autor: 
Krym, Anatolij
Przekład: 
Mikołajczyk-Trzcińska, Walentyna
Gatunek: 
Komedia
Obsada kobiety: 
2
Obsada mężczyźni: 
2

Kiedy mężczyzna znajduje młodszą kochankę, czuję się jak pan świata. Do tego stopnia, że nie waha się przed powiedzeniem żonie o swojej nowej „zdobyczy” i sugestią jej wyprowadzki. Jakimż szokiem musi być obojętna, a nawet przychylna reakcja żony, która nie tylko zgadza się na ugoszczenie rywalki – robi to z niesamowitą uprzejmością. Ostatecznym ciosem dla męskiego ego jest jednak odkrycie, że żona również ma kochanka. Młodszego, bogatego, z sukcesami. To nie tak miało wyglądać…!

Jewgienij jest mężczyzną z opisu. Starzeje się, wmawia swoim kolejnym kochankom – młodym i zahukanym – że niedługo umrze, by wzbudzić opiekuńcze instynkty. Nade wszystko pragnie skomponować kwartet, którego geniusz sprawiłby, że Mozart przekręci się w grobie. Krym doskonale kontrastuje postaci małżonków – zadufany w sobie artysta miernej klasy, który wzbudza współczucie w nieśmiałych kochankach, jest żadną konkurencją dla opanowanej żony-stratega. Jelena rozgrywa małżeńską batalię jak partię szachów. Wadim, rzekomy kochanek Jeleny, jest tak naprawdę mężczyzną do wynajęcia, ale w rezultacie ulega on urokowi przebiegłej kobiety w średnim wieku.

Odwieczny temat wojny płci i małżeńskich strategii został tu rozegrany wyjątkowo świeżo. Krym z ironicznym poczuciem humoru zderza ego artysty z normalnym światem – z tej konfrontacji ego wychodzi co najmniej poturbowane.