Pinkiel

Autor: 
Chrzan, Piotr
Gatunek: 
Komedia
Obsada kobiety: 
3
Obsada mężczyźni: 
5
Czas akcji: 
współczesność, akcja rozpoczyna przed świtem i rozgrywa w ciągu kilku godzin
Miejsce akcji: 
ogromna kuchnia w okazałej wilii

...albo Bramini na wojnie tylko spokojnie

Gatunek: komedia sensacyjna
 
Do domu biznesmena Koziny włamuje się w nocy dwóch zamaskowanych osobników - Gruby i Chudy. Wszystko wydaje się proste i dobrze zaplanowane: mają zaczekać na powrót właściciela, zmusić go do otwarcia domowego sejfu, zabrać z niego ważne papiery i ukradzionym samochodem ulotnić się pod osłoną nocy. Otrzymali to zadanie przez Pośrednika od anonimowego Zleceniodawcy. Pojawia się jednak pewien pinkiel ("problem", "kłopot" w więziennej gwarze) - Kozina się nie zjawia, a naszych bohaterów zastaje w willi świt nowego dnia. Sytuacja dodatkowo się komplikuje wraz z przybywaniem kolejnych postaci. Najpierw zjawia się Ogrodnik. Gruby i Chudy siłą próbują wydobyć z niego jakieś użyteczne informacje, ale w zamian dostają kilka porad „z zakresu ogrodnictwa". Okazuje się, że bohaterowie nie są sami w domu: w pokoju na piętrze śpi młoda piękna dziewczyna - Ilona, która prawdopodobnie jest kochanką Koziny. Dziewczyna również nie okazuje się zbyt pomocna w rozwiązaniu problemów Grubego i Chudego. Włamywacze zaczynają podejrzewać, że w ich zleceniu chodzi o coś innego, niż im oficjalnie powiedziano. W podejrzeniach ostatecznie utwierdza ich rozmowa z Koziną, kiedy ten wreszcie dociera do domu. Okazuje się, że w sejfie nie ma żadnych ważnych papierów. Na plan pierwszy wysuwają się problemy Koziny z Iloną. Kozina proponuje przestępcom dużą sumę pieniędzy za zlikwidowanie dziewczyny. Potem zjawia się Pośrednik. Jest uzbrojony. Terroryzuje obecnych, a wówczas na scenę wkracza zleceniodawca całej akcji. Jest nim żona Koziny. Chciała pozbyć się męża (zanim Ilona oskubie go ze wszystkich pieniędzy - w końcu chodzi o ich wspólny majątek), pozorując włamanie. Jej zdaniem wszystko wzięło w łeb z powodu nieudolności zatrudnionych przez Pośrednika wykonawców. Jedynym rozwiązaniem jest więc zabicie nie tylko tych, co mieli być zabici, ale wszystkich obecnych. Nieoczekiwanie do akcji wraca Ogrodnik, który przejmuje inicjatywę i sprawia, że wszystko kończy się w zaskakujący sposób...

Sztuka sensacyjna Piotra Chrzana z mocną intrygą, komediowe figury obu włamywaczy, którym zdecydowanie daleko od profesjonalizmu - doskonała zabawa dla wielbicieli gatunku.

Komedia znalazła się w półfinale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i otrzymała wyróżnienie w konkursie Teatru Powszechnego w Łodzi „Komediopisanie".