język polskijęzyk angielski

Garnitur Prezydenta

Gatunek sztuki
Dramat
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Szczegóły
Sztuka została napisana na Konkurs Dramaturgiczny STREFY KONTAKTU organizowany przez Wrocławski Teatr Współczesny oraz Miasto Wrocław
Prapremiera
05.03.16, Wrocławski Teatr Współczesny, reż. Cezary Iber
Dramat Garnitur prezydenta otwiera tradycyjna zabawa „Gąski, gąski do domu”, w którą bawiły się kolejne pokolenia polskich dzieci. W wersji Maliny Prześlugi grę prowadzi nie byle kto, bo wieszcz narodowy, sam Adam Mickiewicz. W ten sposób autorka z niewinnej (choć ciut przerażającej jednak) zabawy, polegającej na uciekaniu dzieci będących w roli gąsek przed osobą wcielającą się w rolę wilka, tworzy scenę, stanowiącą rodzaj szkła powiększającego, przez które możemy obejrzeć polskie lęki. Wilk w takiej optyce staje się uniwersalną figurą czającego się i zagrażającego wroga. Dziecięca zabawa stanowi klucz do interpretacji całości utworu. Z jednej strony podkreśla pewną infantylność czy wręcz niedojrzałość i niesamodzielność polskiego społeczeństwa, a z drugiej pokazuje niezwykłą żywotność typowo romantyczno-martyrologicznego myślenia.
 
W swojej sztuce Malina Prześluga z dużym poczuciem humoru rozwija opowieść o zamachu na prezydenta. Ale zamachu dość nietypowym, bo brzydko mówiąc "gównianym". Wieść głosi, że na nieskazitelnie czysty i elegancki garnitur prezydenta spadła kupa. Najprawdopodobniej ptasia, ale czyja? Kto ponosi za ten incydent winę? I kto powinien ponieść karę? Tego nikt nie wie. Absurdalność sytuacji, wynikającej ze zbezczeszczenia nietykalności i nieskazitelności wizerunku prezydenta jako narodowego symbolu,  narasta do tego stopnia, że w końcu wybucha wojna. Nie bardzo wiadomo dlaczego, po co i kto w niej walczy, ale wojna jest faktem, tak samo jak i ginące w niej ofiary.
 
Autorka w swoim dramacie buduje opowieść o polskiej mentalności. Skupia się przede wszystkim na tym, co ją kulturowo ukształtowało. Stąd postaci Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, użycie modlitwy „Ojcze nasz”, a także odniesienia do utworów Juliana Tuwima Spóźniony słowik i Ptasie radio. W tekście jako bohaterowie sztuki pojawiają się również polskie, ptasie symbole, takie jak Orzełek czy Bocianek.
Z trawiącej Polskę wojny cało wychodzi wyłącznie Adam Mickiewicz oraz Mężczyzna, który, nie wiedząc co dzieje się na zewnątrz, przesiedział cały ten czas bezpiecznie w (notabene) Toi-Toiu. Wieszcz próbuje go przekonać do ciążącej na nim odpowiedzialności opisania tego, co się wydarzyło. Jednak kiedy Mężczyzna zaczyna rozmyślać o swoim doświadczeniu, okazuje się, że nie ma nic a nic do opowiedzenia o wojnie, ani o co poszło i dlaczego wybuchła, ani tym bardziej o kupie na prezydenckim garniturze.
 
Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Garnitur Prezydenta