język polskijęzyk angielski

Del Federico, Matías

Del Federico, Matías

Ur. w 1981 r. argentyński pisarz, dramatopisarz oraz aktor. Pisze również opowiadania i inne krótkie formy inspirowane codziennymi sytuacjami. Jest członkiem grupy teatralnej Dino Del Federico, która działa od ponad pięćdziesięciu lat.

Terapia małżeńska

Tytuł oryginalny
Bajo terapia
Tłumacz
Birden, Rubi
Gatunek sztuki
Dramat
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Szczegóły
Komediodramat

Trzy pary, zamknięta przestrzeń i wiwisekcja małżeńskich traum − temat pozornie znany, ale Matías Del Federico niezwykle zgrabnie operuje konwencjami, a w finale serwuje czytelnikowi niesamowity, mrożący krew w żyłach zwrot akcji.

Lidka i Daniel, Marta i Robert oraz Karina i Antoni spotykają się w gabinecie psychoterapeutycznym już po jego zamknięciu. Spodziewają się swojej terapeutki, ale Agata zostawia tylko list z instrukcją − dzisiejsza nocna sesja ma odbyć się bez jej udziału. Pary zostały zobligowane do przeprowadzenia wzajemnej terapii, w czym mają im pomóc polecenia zawarte w kolejnych kopertach. Wciągnięci w osobliwą grę pacjenci początkowo zachowują się wobec siebie z rezerwą, po chwili nieśmiało żartują, przez co próbują ukryć skrępowanie. Stopniowo zaczyna robić się coraz goręcej. Kobiety i mężczyźni ujawniają swoje sekrety i sekreciki, poruszając przeróżne problemy − od błahych, jak drobne problemy wychowawcze, przez te cięższego kalibru, przykładowo zdrady, depresję, alkoholizm czy uzależnienie od hazardu. Ośmielona otwartością towarzyszy Marta decyduje się na wyjawienie największego sekretu − mąż od lat stosuje wobec niej przemoc, a także gwałci. Okazuje się, że całe spotkanie zostało zaaranżowane przez terapeutkę dla Marty, która nie potrafiła się przełamać i wyznać prawdy w trakcie "zwyczajnych" sesji. Pozostali bohaterowie, z wyjątkiem przemocowego Roberta, są tylko aktorami, którzy, poprzez skrócenie dystansu i stworzenie luźnej towarzyskiej atmosfery, pomogli ujawnić prawdę o damskim bokserze.

Zanim jednak autor zaskoczy czytelnika wstrząsającym zwrotem akcji, przeprowadzi go przez rozmaicie nacechowane sytuacje. Terapia małżeńska zawiera elementy obyczajowe, farsowe, pikantne, z pogranicza thrillera psychologicznego. Jako leitmotiv przewija się przez utwór wspomnienie rubasznego wujka Franka, speca od kobiet i ars amandi. Lekka, humorystyczna i odrobinę pieprzna pierwsza część utworu usypia czujność czytelnika, ale dokonana w finale przewrotka bynajmniej nie wydaje się tanim, nieetycznym czy efekciarskim zabiegiem.