język polskijęzyk angielski

Tłumacze

Doktorka nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, slawistka. Autorka książek Dramat ciała. Ciało w dramacie. Twórczość serbskich i chorwackich dramatopisarek w latach 1990–2010 (2016) i (Trans)pozycje idei w postjugosłowiańskim dramatopisarstwie oraz teatrze (1990–2020). Perspektywa transkulturowa (2021), a także artykułów poświęconych analizie dramatopisarstwa i produkcji teatralnej w krajach byłej Jugosławii z perspektywy antropologii ciała i transkulturowości.

Urodzony 54 lata temu we Wrocławiu, co dla postronnych nie ma większego znaczenia, ale dla mnie momentami zasadnicze. Wszystkie szkoły, włączając w to najwyższą teatralną, ukończyłem w tym mieście. Moje początki w zawodzie to teatr im. Norwida w Jeleniej Górze. Teraz pracuję pod dyrekcją Anny Augustynowicz w Teatrze Współczesnym w Szczecinie i dobrze mi z tym. Po drodze dane mi było doświadczyć twórczej współpracy z Teatrem Cinema, teatralnych podróży po Izraelu, Japonii, ról w teatrze w Niemczech. Jestem aktorem, nie tłumaczem.

Poetka, prozaiczka, tłumaczka. Urodziła się w Częstochowie w 1931 roku. Wojnę przeżyła w Polsce w częstochowskim getcie i na „aryjskich papierach” w Warszawie i w okolicznych wsiach. Opuściła Polskę w 1945 roku i nielegalną drogą (przez obozy dipisów w Niemczech, we Włoszech i na Cyprze) w 1947 roku dotarła do Palestyny. Od tego czasu żyje w Izraelu. Studiowała języki, historię i literaturę. Wydała m.in.

Aleksander Jerzy Maria Berlin (ur. 26 sierpnia 1934 w Gdyni, zm. 8 stycznia 2022) – reżyser i tłumacz literatury scenicznej, m.in. sztuk: Dario Fo i Franki Rame, Silke Hassler, Paula Maara, George Taboriego, Petera Turrinego. Założyciel Teatru Pantomimy przy Politechnice Gdańskiej, Polskiego Teatru w Kilonii i Teatru Scena Polska w Hamburgu. Założyciel i prezes Towarzystwa Polsko-Niemieckiej Współpracy Kulturalnej TEATR NAD ODRĄ we Wrocławiu. Pracował jako reżyser w wielu teatrach w Polsce, jak np.: Bałtycki Teatr Dramatyczny im. J.

Tłumaczka z jęz. niemieckiego, wielbicielka odmienności i indywidualności - urodzona w 1975 we Wrocławiu jako córka Elżbiety Manthey i Piotra Bikonta. Zanim rozpoczęła naukę, matka wyemigrowała z nią do Berlina Zachodniego, uciekając przed stanem wojennym.

Ur. 12 maja 1955 w Poznaniu, zm. 27 czerwca 2017 polski reżyser, dziennikarz i publicysta; działacz opozycji w PRL; krytyk kulinarny, sporadycznie tłumacz. Ukończył studia na Wydziale Reżyserii PWSFiT. Następnie był członkiem redakcji „Tygodnika Mazowsze” (1982-1989). Pod koniec lat 80.

Urodziła się w Warszawie w 1974 r., studiowała iberystykę i fotografię. Jest absolwentką kursu scenariuszowego „Pisanie na potrzeby TV”, brała udział w różnych warsztatach doszkalających. Tłumaczy z hiszpańskiego i angielskiego. Jest również autorką, pisze sztuki teatralne i scenariusze filmowe. W wolnych chwilach zajmuje się ceramiką artystyczną i fotografią, czasem grywa w teatrze improwizowanym.