Nowe sztuki, nowi autorzy

4 życia pani M.

Kabała-Rejment, Maria

Monodram o zawiłościach losu współczesnej kobiety, która wędruje z Krakowa przez Londyn do Australii, a stamtąd do Sztokholmu. Ta współczesna „odyseja” pełna jest perypetii i wydarzeń, które wzruszają, śmieszą, a czasem przejmują aż do bólu. Bohaterka zmaga się z przeżyciami emigracyjnymi, próbując oswoić obce sobie kultury i znaleźć w nich miejsce dla siebie, pokonując własny lęk i słabości. Napisana w czterech odsłonach – stąd tytuł 4 życia pani M. – sztuka oparta jest na częściowo autobiograficznej powieści autorki pt. Przez morze do szczęścia.

Kabała-Rejment, Maria

Urodziła się 1 lutego 1955 roku w Krakowie. Z wykształcenia anglista, politolog i pedagog. W wieku 25 lat wyjechała do Londynu, a później do Melbourne. W Australii organizowała konferencje na temat polityki imigracyjnej i zajmowała się badaniami w dziedzinie wielokulturowości. Do Sztokholmu przyjechała w 1994 roku jako dyplomatka australijska. W Szwecji uczy w liceum i jest autorką podręczników do angielskiego. Oprócz prozy pisze poezję i tłumaczy z angielskiego na polski i z polskiego na angielski.

Achilleis. 2021

Kaczorowski, Tomasz

"Achilleis.2021 to sztuka zaangażowana, aktualna, niemal na gorąco relacjonująca język i temperaturę ulicznego buntu Anno Domini 2020–2021. To sztuka o ambicjach uniwersalnych, wywodząca się z tradycji wyznaczonej przez eposy homeryckie i teatr Stanisława Wyspiańskiego inspirowany antykiem. Tomasz Kaczorowski brawurowo wpisuje pulsującą teraźniejszość w chłodną i zdystansowaną antyczną ramę. Wciąż dziejącą się rzeczywistość strajku kobiet umieszcza w kontekście odwiecznych konfliktów ujętych w tradycyjne, mityczne wzorce."

Incydent

Jakubowski, Jarosław

Jagoda Hernik-Spalińska we wstępie do antologii sztuk Jarosława Jakubowskiego Witaj Barabaszu nazwała Incydent utworem prawdziwie wybitnym, w którym − podobnie jak w innych sztukach pochodzących z tego zbioru − występuje bohater Beckettowski, zmagający się z "bezbrzeżną samotnością". Jak pisze o swojej sztuce sam autor: "to kameralna historia dwojga ludzi – Siwy jest «starym, choć może wcale nie tak starym facetem», Czarna to «kobieta z apteki całodobowej».

Out Cry

Williams, Tennessee

Rzeczywistość i fantazja splatają się z przerażającą siłą w chwili, gdy dwoje aktorów, siostra i brat, zostają niespodziewanie opuszczeni przez ich kolegów z wędrownej trupy teatralnej, z którymi mieli dać przedstawienie w „zgrzybiałym” teatrze, gdzieś w „nieznanym amerykańskim stanie”. Zmuszeni (prawdopodobnie) do pojawienia się na scenie przez przybyłą do teatru publiczność, brat i siostra postanawiają zagrać Sztukę na dwie postacie - iluzję iluzji, rozpacz samotności ogarniętej lękiem i paniką.