W zbiorze ze wstępem Gabrieli Abrasowicz znajduje się 6 sztuk tego najsłynniejszego współczesnego kosowskiego autora, Jetona Neziraja, przekrojowo prezentujących jego różnorodną twórczość. Tematyka dramatów skupia się na zagadnieniach związanych z migracją, łamaniem praw człowieka, losami mniejszości etnicznych, fundamentalizmem religijnym, nacjonalizmem, rasizmem, homofobią i korupcją. Zjawiska symptomatyczne dla Kosowa zostały tu ukazane w krzywym zwierciadle.
W Bałkańskim Burdelu autor przepisując Oresteję Ajschylosa, przenosi akcję do powojennej Jugosławii. Powrót Karola Maya jest ironicznym portretem Europy, a Kosowo dla opornych traktuje o zachodnich stereotypach na temat Bałkanów. Lot nad kosowskim teatrem to komedia badająca związki sztuki i polityki. W Wojnie w czasach miłości autor ironicznie przepracowuje wojenne traumy. 55 Shades of Gay to sztuka o walce o zgodę na zawarcie homoseksualnego małżeństwa w Kosowie. Różnorodne dramaty łączy humor i ironia w obnażaniu absurdów rzeczywistości.
Według czasopisma „Guardian”: „[…] Dramaty [Jetona Neziraja] są awanturnicze, obrazoburcze i absurdystyczne”. Niemiecki „Die Zeit” i radio Deutschlandfunk nazwały go bałkańskim Kafką, a „Los Angeles Times”: „światowej klasy autorem, który na każdym kroku wytrąca nas ze strefy komfortu”.
Jeton Neziraj jest laureatem Europejskiej Nagrody Kultury za rok 2020.
480 stron, miękka okładka.
ISBN 978-83-60699-61-4
Rok wydania: 2023