Sara i Goran są młodym małżeństwem. Mieszkają na przedmieściach Zagrzebia – bo jak dotąd zgodnie preferowali spokój i zacisze obrzeży nad głośne, zatłoczone centrum miasta. Nim rozpocznie się akcja, para w wyniku wygranej w krajowej loterii pieniężnej zostaje milionerami. Spektakl nie rozpoczyna się więc od nagłej, szokującej informacji o wygranej. Kiedy ich poznajemy, emocje zdążyły już okrzepnąć i para na spokojnie poustalała cele.
PROM KULTURY Saska Kempa Warszawa
Producent: Joanna Cywińska Produkcje
DOM LITERATURY Wrocław
Promocja książki Bałkański burdel, udział wezmą
Magdalena Koch, Gabriela Abrasowicz, Jacek Kaduczak
Fragmenty sztuk przeczyta aktor teatru w Podziemiu: Dariusz Maj
Sztuka bodaj najczęściej wystawianej w Rumunii autorki młodego pokolenia, Elise Wilk, obejmuje wydarzenia od II Wojny Światowej, przez upadek reżimu Ceaușescu, aż do czasów współczesnych. Nagrodzone w konkursie AURORA Zniknięcia to nie tyle opowieść o wielkich wydarzeniach historycznych, ile o pojedynczych życiorysach, na które owe wydarzenia wpłynęły.
Tłumaczka i lektorka języka rumuńskiego. Ukończyła filologię rumuńską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Tłumaczy z zamiłowania literaturę piękną. Jest autorką przekładów najbardziej cenionych pisarzy rumuńskich takich jak: Max Blecher, Mircea Cărtărescu, Dan Lungu, Ioan Es. Pop, Matei Vişniec, Varujan Vosganian.
Urodzona w 1981 w Braszowie w Transylwanii, wychowywała się w kulturze dwujęzycznej (posługując się językiem rumuńskim i niemieckim). Jest jedną z najczęściej wystawianych dramatopisarek młodego pokolenia w Rumunii. Studiowała dziennikarstwo w Cluj-Napoca, kreatywne pisanie w Brașov i dramatopisarstwo w Târgu Mureș. W 2020 obroniła doktorat na Uniwersytecie Artystycznym w Târgu Mureș, jej praca dotyczyła teatru młodzieżowego w Rumunii. Obecnie uczy dramatopisarstwa na swojej alma mater.
Ur. 1958 szwedzka pisarka i ilustratorka, znana ze współpracy z autorami literatury dziecięcej, takimi jak Ulf Stark i Barbro Lindgren, a także z własnych książek. Jest laureatką wielu nagród, w tym Deutscher Jugendliteraturpreis, August Prize i nagrody Szwedzkiego Stowarzyszenia Bibliotek „Elsa Beskow-plaketten”. W 2016 r.
Kameralna sztuka na dwie aktorki Marty Sokołowskiej Hej, lustro! wpuszcza nas do pokoju nastolatki. Jednak bardzo szybko okazuje się, że to co mogłoby się w pierwszym odruchu wydawać realistyczną przestrzenią, jest raczej wnętrzem umysłu głównej bohaterki. Dziewczyna zamknięta w dusznej i ciasnej przestrzeni swojego pokoju musi zmierzyć się ze swoimi lękami, słabościami, a nawet poczuciem winy, spowodowanym przedwczesną i niespodziewaną śmiercią jej ojca, za którą bohaterka – bardziej lub mniej świadomie – czuje się odpowiedzialna.