język polskijęzyk angielski

Bauersima, Igor

Urodził się 1964 w Pradze, wychowywał w Szwajcarii. Od 1989 pracuje jako architekt, autor, reżyser teatralny i filmowy, scenograf. W 1993 założył z przyjaciółmi niezależną grupę teatralną OFF OFF-Bühne, dla której do tej pory napisał i z którą wystawił dziewięć sztuk. Forever Godard otrzymał w 1998 nagrodę za najlepszy niezależny spektakl roku na festiwalu "Impulse".

Przełom w karierze Bauersimy nastąpił w roku 2000, wraz z prapremierą jego norway.today w Düsseldorfer Schauspielhaus. Rok później spektakl został zaproszony na dni teatru w Mülheim, a Bauersimę uznano w poczytnym miesięczniku teatralnym "Theater heute" najlepiej zapowiadającym się autorem roku.

Bauersima reżyseruje głównie w Hanowerze, Düsseldorfie, Zurychu i Wiedniu. Oprócz teatru robi też performatywne projekty multimedialne oraz filmy.

Typ "allroundera", częsty dziś wśród reżyserów. Dla nich praca teatralna to szerokie spektrum specjalizacji - pisanie sztuk, scenografia, kompozycja muzyczna (własna), prace wideo oraz klasyczna reżyseria - wszystko wykonuje jedna osoba. Tacy twórcy jak Falk Richter, Stefan Pucher, Andreas Kriegenburg czy Armin Petras odnoszą spore sukcesy swoim teatrem, jednak w tej dziedzinie najpewniej czuje się z pewnością Igor Bauersima.

Body Art, 69