język polskijęzyk angielski

Ciach nogę

Autor
Tytuł oryginalny
Bein ab
Tłumacz
Klubowicz, Marta
Gatunek sztuki
Komedia
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn

Gatunek: komedia ; Czas: współczesność ; Miejsce: dom Bosków

"- A ty, kochany Bosku... jesteś jak pusty pancerzyk na kupie obranych ze skorupki krabów, gdzieś tam, przed tym biurkiem, na obrzeżach wielkiej biesiady." "- Kto bierze udział w wyścigu szczurów – musi się z tym liczyć, że straci nogę i zajmie ostatnie miejsce."

Postaci: Bronek Bosek - 44, przedstawiciel amerykańskiej firmy produkującej urządzenia medyczne. Mieszka z żoną i teściową w dzielnicy willowej pewnego miasteczka.

Izabella Bosek zwana Bellą - 35, żona Bronka. Tania piękność. Jej największą ambicją jest ubierać się według najnowszych trendów mody, a pełnią szczęścia - podjechać kabrioletem na korty tenisowe, żeby zaprezentować swoją nową sukienkę.

Kamila Moryc zwana Millą - 59, matka Belli, po śmierci męża stała się kimś w rodzaju menadżera własnej córki, wprowadziła się do niej na stałe ze wszystkimi tego czynu konsekwencjami. Trzyma w tym domu wszystkie sznurki. Organizuje dni, ustala, co i jak powinno zostać zrobione.

Olgierd Burak - 47, handlarz nieruchomościami, sąsiad Boska. Mieszka samotnie i próbuje swoich sił jako playboy. Zarabia wystarczająco, żeby się tym chełpić, ale zbyt mało, żeby skromnie i cicho „być ponad to".

Ałła - głuchoniema z Białorusi, pracuje jako pomoc domowa.

Pan Piórko - „złota rączka" na wcześniejszej emeryturze.

Ten Drugi

Bronek Bosek – biznesmen bankrut – ma swoje alter ego. „Ten Drugi" jest jego sumieniem, głosem wewnętrznym, próbuje przywołać Bronka do porządku i sprawić, by ten miękki facet w końcu postawił na swoim. Jest brutalny w mówieniu prawdy, ma złe zdanie o Bronku, który najchętniej by się go wreszcie pozbył.

Bosek zbankrutował, nabrał kredytów, a banki nie chcą mu już dawać kolejnych – wręcz przeciwnie – szykują się do zajęcia jego domu. Nie wie, jak powiedzieć o tym swojej żonie, Belli, i Milli – teściowej, rozmiłowanych w luksusie. Kiedy w końcu zdobywa się na to, ale kobiety traktują to jako żart i zabierają się za planowanie kolejnych przyjęć i remontów. Bosek jest w coraz większym stresie, w desperacji kradnie więc swojej służącej z Białorusi, głuchoniemej Ałłie, ciężko zarobioną pensję. To jej jako jedynej zwierza się ze swoich problemów.

Tarapaty finansowe nie są jedynym problemem Boska. Żona nie chce z nim sypiać i dać mu potomka. Na problemy Bronka ma jednak sposób teściowa Milla, niewyżyta hetera, która molestuje go seksualnie. Kiedy nachodzi go nocą, ten – tym razem bez ogródek – wyznaje prawdę o plajcie. Obrotna Milla ma pomysł, jak uratować rodzinę przed bankructwem – Bosek ma... obciąć sobie nogę i otrzymać dzięki temu ponad dwa miliony z ubezpieczenia. Milla doskonale ułożyła plan, wie już nawet, skąd weźmie piłę, którą Bronek wykona operację. Amputacja jest nieunikniona. Bronek bierze lekcje cięcia piłą i życia bez nogi u Pana Piórki (złota rączka u Bosków – zafascynowany Millą). Karetka zamówiona, Bosek już ma dokonać samookalecznia, gdy nagle... nakrywa żonę w objęciach sąsiada. Okazuje się, że piła znakomicie sprawdza się jako narzędzie zemsty – do pocięcia całego wyposażenia domu bogatego Buraka.

Sztuka ma jednak szczęśliwy epilog: Bronek znalazł pracę jako dostawca pizzy i związał się z Ałłą, a teraz to Burak – zamiast Bronka – musi użerać się z Millą i Bellą, które z kolei znowu mają kogo ograbiać z pieniędzy...

Fred Apke napisał bardzo zabawną sztukę ze znakomitymi dialogami, pełną błyskotliwych obserwacji współczesnego świata i jego okrucieństw (ludzie w dzikim kapitalizmie sięgają po drastyczne środki – niedawno podobny przypadek, zakończony jednak samobójstwem, opisała Gazeta Wyborcza). To także komedia o kryzysie męskości, kobietach-modliszkach, prymitywnych bogaczach i pięknie prostych ludziach. Znakomicie zarysowane postaci, których prawdziwie tragiczne położenie inicjuje mnóstwo komediowych sytuacji.

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Ciach nogę