język polskijęzyk angielski

Pilarski, Przemysław

Dramatopisarz, scenarzysta, dramaturg, dziennikarz. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, kursu scenariuszowego w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych (Nowy Teatr/SWPS). Autor sztuk teatralnych, scenariuszy filmów krótkometrażowych, programów i seriali telewizyjnych. Z autorskimi monologami "stand-up comedy" występował m.in. w HBO i Comedy Central.

Za swój pierwszy tekst dramatyczny, Tata wiesza się w lesie, zdobył I Nagrodę w I Ogólnopolskim Konkursie Dramaturgicznym na Kameralną Sztukę Współczesną Słowo/Aktor/Spotkanie 2016. Drugi tekst Pilarskiego, Reality show(s). Kabaret o rzeczach strasznych, wygrał IX Metafory Rzeczywistości 2016, zorganizowane przez Teatr Polski w Poznaniu; otrzymał tam również nagrodę jury dziennikarskiego. W 2018 roku Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną uhonorowano kolejny jego dramat – Wracaj. Inna sztuka, Horror szał, została razem z Wracaj Reality show(s) nagrodzona jako najlepszy tekst 25. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. W 2022 roku Pilarski otrzymał śląską Złotą Maskę za dramat "Dziki Wschód". 

Publikował m.in. w „Ha!arcie”, „Machinie”, „Playboyu” „Czasie Kultury” i „Dialogu”. Jego teksty oraz ich realizacje prezentowane były m.in. w Pradze, Bolonii i Berlinie oraz w teatrach w całej Polsce. Współautor książek Jak facet z facetem. Rozmowy o seksualności i związkach gejowskich (2016, 2022), Sztuka obsługi penisa (2018) – z seksuologiem Andrzejem Gryżewskim, a także Instaporadnia (2023) z psycholożką Magdaleną Chorzewską. Mieszka w Łodzi.