język polskijęzyk angielski

Moris Szimel

Tłumacz
Olek, Agnieszka
Gatunek sztuki
Komedia
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn

Próba stworzenia sytuacji tragicznej (wbicie sobie pinezki w kciuk) nie robi wrażenia nawet na autorze tego pomysłu, Morisie Szimelu. Klamka zapadła: „Jestem komedią z kurzem pogardy" – stwierdza. Wraz z rozwojem akcji przestajemy dziwić się jego nieudolności, a on bez protestu poddaje się temu, co przynosi życie. Głównym problemem Morisa są zaś trudności z wypróżnianiem się.

Bohaterowie sztuki spotykają się po raz pierwszy na pogrzebie ojca Morisa, Gomperca. Mimo szybkiego następowania po sobie poszczególnych wydarzeń świat, w którym żyją bohaterowie, naznaczony jest nudą, a oni sami pozostają bezsilni wobec otaczającej ich rzeczywistości. Moris podejmuje próbę wyrwania się z tego świata – decyduje, że opuści rodzinne miasteczko i wyjedzie do Szwecji. Ten niemal heroiczny gest zerwania przynosi jednak mierne skutki. Po latach stwierdzi, że nic się nie zmieniło, wszyscy nadal opowiadają te same historie, a stara i pomarszczona dziwka Barbuba, którą Moris spotykał w młodości, wciąż sprzedaje swoje usługi.

Mimo jawnej nieudolności poszczególnych postaci, Hanoch Levin darzy je jednak sympatią. Gromadząc przykłady życiowych nieudaczników skutecznie przekonuje czytelnika, że poczucie przegranej jest nieodłącznym elementem życia człowieka.

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Moris Szimel