język polskijęzyk angielski

Przylądek

Tłumacz
Perzanowska, Wioletta
Gatunek sztuki
Dramat
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn

Sztuka Przylądek powstała w 2006 roku. Premiera odbyła się rok później w Circa Theatre w Wellington. Do tej pory została kilkakrotnie wystawiona z wielkim powodzeniem w Nowej Zelandii, ostatnio w sierpniu 2010 w Centrepoint Theatre w Auckland, oraz doczekała się wydania książkowego w wydawnictwie 'The play press' w Wellington (2009).

Przylądek to sztuka drogi – o podróży, dojrzewaniu i odkrywaniu samego siebie. Czterech młodych bohaterów w wieku około osiemnastu lat wyrusza w podróż samochodem z Wellington na tytułowy przylądek (Cape Reinga). W czasie tej wyprawy poznajemy refleksyjnego, wrażliwego Mo, porywczego gadułę Eba, opiekuńczego Jordyna oraz powściągliwego Artura. Każdy z nich ma wyrazistą osobowość oraz jakiś sekret, który zostaje w końcu odkryty przez pozostałych towarzyszy. Zanim dotrą na przylądek, żeby obserwować nadzwyczajne zjawisko – dwa oceany łączące się ze sobą, dowiedzą się wiele o sobie, towarzyszach podróży, jak też o zaufaniu, przyjaźni, realiach życia, seksualności i śmierci. Zderzenie oceanów jest tak naprawdę konfrontacją kultur – tej rdzennej, którą reprezentują Eb i Mo, oraz europejsko-amerykańskiej, z której wywodzą się Artur i Jordyn.

Sztuka kończy się pozytywnie, młodzi ludzie dochodzą do przekonania, że życie jest niepowtarzalną szansą i należy je przeżyć jak najpełniej. W sztuce pojawiają się obrazy nowozelandzkiej rzeczywistości i echa kolonizatorskiej przeszłości (obrazy Domu Misyjnego i próby podważenia jego wartości jako ważnego narodowego dziedzictwa, amerykanizacja historii, pierwszy kontakt Europejczyków z Maorysami).

Vivienne Plumb umieściła akcję utworu w 1994 r., ponieważ według niej był to znaczący rok ze względu na muzykę (rozwój muzyki grunge oraz śmierć Kurta Cobaina) oraz zadziwiającą niewinność wynikającą z tego, że młodzi ludzie nie używali jeszcze wówczas tak powszechnie telefonów komórkowych. Pierwowzorem jednego z bohaterów, chorego na raka Mo, był syn autorki Willy, który kilka lat później zmarł na białaczkę. Bliskie relacje z synem i jego przyjaciółmi pozwoliły Vivienne na doskonałe, autentyczne oddanie języka i sposobu porozumiewania się młodych ludzi, jak również relacje między nimi. Przylądek to wspaniałe, żywe dialogi oraz perfekcyjnie zarysowane portrety psychologiczne bohaterów.

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Przylądek