raj.potop

Autor: 
Köck, Thomas
Tytuł oryginalny: 
paradies.fluten.verirrte sinfonie
Przekład: 
Kaduczak, Jacek
Gatunek: 
Poza gatunkiem
Obsada kobiety: 
10+
Obsada mężczyźni: 
10+
Postacie: 
wyczerpany zespół taneczny, tonąca orkiestra symfoniczna, dwie powiedzmy post-mojry, które przeżyły w kapsułach klimatycznych, typowa biała środkowoeuropejska rodzina lat 90. jako upiory...
Szczegóły obsady: 
ad libidum
Prapremiera: 
jesień 2017 roku w wiedeńskim Akademietheater
Prapremiera polska: 
maj 2021, Teatr Studio im. St. I. Witkiewicza, reż. Grzegorz Jaremko

paradies.fluten to pierwsza część "trylogii klimatycznej", zalewającej widzów potopem obrazów i słów, a opowiadającej o rabunkowej gospodarce uprawianej przez człowieka, niszczącej środowisko naturalne i sam gatunek ludzki. Z historycznego punktu widzenia opowieść zaczyna się od gorączki kauczukowej w XIX wieku. Jej ofiarą padają zarówno wielkie puszcze, jak i prymitywne plemiona. Opowieść ta konfrontowana jest z losami pewnej tancerki, która w przedziwny sposób wciela w życie kapitalistyczną zasadę nieustannego doskonalenia i optymalizacji.

Köck przygląda się współczesności z perspektywy historii, tworząc niezwykle oryginalne i przedziwne sceny. Jego przestrzenny język, niekiedy porównywalny do języka Wernera Schwaba, oraz oryginalne scenariusze prowokują widzów przyzwyczajonych do tradycyjnej estetyki teatralnej i sprawiają, że uznaje się go za jednego z najbardziej interesujących młodych dramaturgów austriackich.