język polskijęzyk angielski

Arbatowa, Maria

Pisarka, dramaturg, dziennikarka, podróżniczka, polityk, słynna aktywistka ruchu feministycznego. Urodziła się w 1957 w obwodzie władymirskim, a od pierwszego roku życia mieszka w Moskwie. Jej ojciec był wykładowcą filozofii marksistowskiej w szkole wojskowej. Sama nie wstąpiła do Komsomołu ze względów zasadniczych - wybrała styl życia "hippisów". Studiowała na wydziale filozoficznym Uniwersytetu w Moskwie i na wydziale dramaturgii w Instytucie Literackim im. M. Gorkiego. Równocześnie, w ramach swoich zainteresowań psychologią, dogłębnie zapoznawała się z tą dziedzina wiedzy - na kursach, seminariach itp. W latach 1991-96 kierowała klubem rehabilitacji psychologicznej kobiet. Od 1996 pracowała jako konsultant-psycholog, przede wszystkim w dziedzinie public relations (m.in. brała udział w projektowaniu i przeprowadzaniu wielu kampanii wyborczych, na różnych szczeblach, w tym - prezydenckiej kampanii wyborczej B. Jelcyna). W tym samym czasie podjęła się prowadzenia klubu (i prowadzi go po dziś dzień) "Kobiet wtrącających się do polityki".

O sobie:

Umiem pisać prawie wszystko: wiersze, dramaty, prozę, scenariusze filmowe, artykuły i programy prezydenckie. Pierwszy artykuł napisałam, kiedy byłam już "prawdziwym dramatopisarzem", kiedy moich synów chciano usunąć ze szkoły za próbę obrony poczucia własnej godności. Miałam szczęście, bo zwrócili na mnie uwagę: Aleksander Jeromienko nauczył mnie pisać wiersze, Arseniusz Tarkowski - nie pisać, Jegor Jakowlew zmusił mnie do pisania publicystyki, a Galina Starowojtowa - kandydować do Parlamentu.

Jest autorką 14 dramatów, które wystawiono w Rosji i zagranicą, oraz 20 książek, nie licząc publikacji prasowych (przez pięć lat była publicystką w "Obszcziej gazetie"). Na podstawie jej dramatu Równanie z dwiema wiadomymi nakręcono film pełnometrażowy. Działa również w telewizji - współprowadziła talk-show "Ja sama" dla kanału TV6 w Moskwie. Aktywna również w radio - była autorką i prowadzącą programu dedykowanemu przestrzeganiu prawa w stacji "Majak 24".

Jako polityk dwukrotnie brała udział - jako kandydatka - raz w wyborach do Parlamentu RF, i raz na Pełnomocnika ds. Praw Człowieka. Była członkiem SPS (Związek Sił Prawicowych), a w latach 2001-2003 kierowała Partią Praw Człowieka. Obecnie druga osoba na liście partii "Swobodnaja Rosijja".
Dwukrotnie zamężna - z Aleksandrem Mirosznikiem (17 lat małżeństwa, śpiewak) i z Olegiem Wite (przez 8 lat, ekspert politolog). Ma dwóch synów-bliźniaków, urodzonych w 1977 roku, obaj są członkami grupy rockowej "INKI".

Nagrody:

- nagroda gazety "Nowiny literackie" z 1993 roku za opowiadanie "Aborcja po niekochanym"
- nagroda Wszechzwiązkowego Konkursu Dramaturgicznego w 1991 za dramat radiowy "Obrzęd inicjacji"
- złoty medal Centrum Bibliograficznego Uniwersytetu w Cambridge "Za wkład w kulturę XX wieku", 1991
- nagroda Biennale Teatralnego w Bonn w 1996
- nagroda w konkursie dramaturgii radiowej "Nagroda Europy" w 1998
- medal "Za służbę Ojczyźnie" Fundacji "Wieczna chwała bohaterom" w 2003
-  "Order Pokoju" w 2006

Utwory publikowane:

Dramaty do czytania, 1991
Żywienie naturalne, leczenie naturalne, naturalne kosmetyki, 1992
Nazywam się - kobieta, 1998 (Mon nom est femme,  Editions Jacqueline Chambon 2000)
Mam czterdziestkę, 1999
Wizyta niestarej damy, 1999
W drodze do siebie, 1999
Ruchome związki, 2000
W porównaniu z Puszkinem… i ptak poleci, 2001
Ostatni list do А., 2001
Pożegnanie z ХХ wiekiem, 2002
Siedmiolatka poszukiwań, 2003
Miłość do amerykańskich samochodów, 2004

Sztuki autorki: W drodze do siebieWiktor i cienieRównanie z dwiema wiadomymiDrang nach WestenNadmorskie seminariumAnkieta dla rodziców

Strona autorki:

http://www.isaeva.ru/

Blog autorki:

https://arbatovagidepar.livejournal.com/