język polskijęzyk angielski

Księgarnia

Eksperymentalny dramat Lonki, operujący nie tylko specyficznym, obrazowym językiem teatralnym, ale też wizualną formą tekstu, to nie lada wyzwanie dla realizatorów. Jednak to wyzwanie, któremu warto sprostać. Wizjonerskie podejście Lonki, obejmujące poezję, sztuki wizualne, performans i misternie skonstruowane teatralne obrazy, jest z pewnością jedną z najbardziej interesujących prób stworzenia nowej artystycznej formy podejmującej kwestie ekologiczne. Pipsa Lonka to autorka, której sztuki zazwyczaj dotyczą relacji między ludźmi a światem otaczającej nas natury – naszego wpływu na nią i…
W zbiorze ze wstępem Gabrieli Abrasowicz znajduje się 6 sztuk tego najsłynniejszego współczesnego kosowskiego autora, przekrojowo prezentujących jego różnorodną twórczość. Tematyka dramatów skupia się na zagadnieniach związanych z migracją, łamaniem praw człowieka, losami mniejszości etnicznych, fundamentalizmem religijnym, nacjonalizmem, rasizmem, homofobią i korupcją. Zjawiska symptomatyczne dla Kosowa zostały tu ukazane w krzywym zwierciadle.
We współpracy z Wydawnictwem Austeria zachęcamy do czytania komedii izraelskiej pisarki, mówiącej w sposób prosty o poważnych sprawach. Anat Gov z delikatnym humorem zadaje trudne pytania, porusza tematy znane z Biblii, przedstawiając je w zupełnie innym świetle. Jaki jest Bóg i dlaczego cierpi na depresję? Co doprowadziło go do takiego stanu na przestrzeni dziejów? Jak wygląda stworzenie świata i człowieka z perspektywy smutnego, załamanego Boga i co dla niego znaczy historia Hioba? Czy terapeutce uda się w 60 minut uratować świat?
Sztuki z pogranicza thrillera i farsy oferują bogaty asortyment męsko-damskich gier, balansujących między niewinnym flirtem i krwiożerczym instynktem. Prawdziwy rollercoaster emocji i wrażeń!Tragikomiczna konwencja utworów pozwala na wiele sposobów oświetlić nieczystą grę, którą często prowadzą ze sobą bohaterowie sztuk. Jak pisze autorka we wstępie: „(...) sytuacja izolacji stanowi znakomitą, wręcz wymarzoną scenerię i materię dla dramatu, niosąc ze sobą amplitudę emocji i wielość rozmaitych napięć”. Błyskotliwe, nasycone wysokiej próby humorem dialogi stanowią zatem ramy dla pogłębionej,…
Utwory Šljivar – gęste od nawiązań literackich i filozoficznych oraz odwołań do kultury popularnej, ponadto korespondujące z najnowszymi tendencjami w refleksji socjologicznej – są ciekawe ze względu na krytyczny sposób przedstawienia określonych zagadnień społecznych. Tkanka tekstu nasycona jest obrazami i rozważaniami dotyczącymi m.in. relacji międzyludzkich, nierówności społecznych, feminizmu, wojny, uchodźstwa, kapitalizmu, biopolityki i ekologii.
"Prezent dla reżyserów, satysfakcja dla widzów" – tak określa Maciej Wojtyszko zbiór błyskotliwych i głęboko refleksyjnych sztuk składających się na pierwszą w Polsce antologię uznanej, chętnie grywanej i obficie nagradzanej Maliny Prześlugi. "To teatr do czytania" – pisze we wstępie Jacek Sieradzki.
Dwutomowa edycja dzieł Petera Handkego zawiera szereg sztuk mówionych, jak austriacki kontestator nazywał swoje wczesne utwory sceniczne, oraz wybór innych jego dramatów, ułożonych w porządku chronologicznym. Do tej pory niektóre z nich, rozproszone, ukazywały się w miesięczniku „Dialog”.
Oddajemy do rąk miłośników niekonwencjonalnego pisarstwa dramatycznego Petera Handkego, w tym oczywiście ludzi teatru, dwutomową edycję jego dzieł zawierającą szereg sztuk mówionych, jak austriacki kontestator nazywał swoje wczesne utwory sceniczne, oraz wybór innych jego dramatów, ułożonych w porządku chronologicznym. Do tej pory niektóre z nich, rozproszone, ukazywały się w miesięczniku „Dialog”.
Przedstawiamy antologię najnowszych i nienajnowszych sztuk Mariusa von Mayenburga w przekładach Karoliny Bikont. Książka powstała przy wsparciu Goethe Institut w Warszawie. "Każdy bohater Mayenburga goni za swoim Eldorado, tracąc po drodze wszystko, co miało w jego życiu znaczenie. Ostatnią fantasmagorią ludzkości jest planeta Mars. Tam też nie uda się dotrzeć, bo my, ludzie, mamy w naszym kodzie zapisaną samozagładę, ile byśmy nie medytowali, ile byśmy pokojowych wegańskich superfoodsów nie zeżarli, i tak się nie wyzwolimy z roli, jaką we wszechświecie gra człowiek.
Autorzy dwutomowej antologii duńskich sztuk współczesnych w przekładach Pawła Partyki i Bogusławy Sochańskiej diagnozują „kosmiczny lęk” współczesnego świata i badają, czy wystarczy do tego terapia w „szkołach fobii”. Wiele z opublikowanych w zbiorze sztuk zostało nagrodzonych najważniejszą doroczną duńską nagrodą teatralną Reumert Prisen i jest granych w teatrach w Danii i zagranicą. Zapraszamy także do zapoznania się z Tomem I pod tytułem Kosmiczny lęk, albo dzień, w którym Brad Pitt został paranoikiem.