język polskijęzyk angielski

Krum

Tytuł oryginalny
Krum
Tłumacz
Poniedziałek, Jacek
Gatunek sztuki
Dramat
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Prapremiera
1975, Haifa Municipal Theatre, reż. Hanoch Levin
Prapremiera polska
03.03.2005, Teatr Rozmaitości w Warszawie, reż. Krzysztof Warlikowski

Krum wraca z zagranicy do swojej rodzinnej miejscowości. Jednak jak sam deklaruje, nie posunął się „ani o krok”. Pomimo wyjazdu w jego życiu nic się nie zmieniło: nie zrobił ani kariery, ani się nie ożenił. Powraca więc do mieszkania swojej matki i do łóżka opuszczonej wcześniej dziewczyny, Trudy, z tymi samymi relacyjnymi lękami i marzeniami o lepszym życiu. W miejscowości, z której wyjechał, również nie zmieniło się wiele. Spotyka w niej wciąż te same osoby – wiecznie chorego Tugatiego, nie najpiękniejszą Dupę czy milczącego Szkitę – szare twarze, tak dobrze znane mu z dzieciństwa. Swoistym kontrapunktem dla depresyjnej atmosfery miasteczka i jej mieszkańców okazuje się być seksowna Cica i jej importowany, włoski kochanek. Kobieta, której udało się wyjechać i która wraz ze swoimi podróżami po świecie reprezentuje dla Kruma upragniony amerykański sen.

Krum nieustannie powtarza, że musi pisać, jednak nie może nawet zacząć, a co dopiero stworzyć pełnowymiarowe działo. Bliskie relacje, choć wciąż ich łaknie i na nich żeruje, zdają się być dla niego uciążliwym balastem. Z zagranicznej podróży nie przywozi nic nawet dla swojej starej, umierającej matki, do której domu powraca. Nie jest w stanie jej nic zaoferować w zamian, a co dopiero znieść jej obecności i spojrzenia jakim go obdarza, panicznie bojąc się zależności i oczekiwań, których nie chce czy nie potrafi spełnić. Jednocześnie to właśnie on, unikający i niezbyt dojrzały mężczyzna, jest obiektem miłości Trudy, która, wielokrotnie przez niego upokarzana i zostawiana, w przeciągu sekundy jest gotowa zostawić dla niego nieporadnego i zakochanego w niej Taktyka.

Jedna z najsłynniejszych w Polsce sztuk izraelskiego dramatopisarza Hanocha Levina to przejmująca opowieść o ludziach, którzy nie potrafią żyć tu i teraz. Wciąż marzą o czymś innym, o czymś więcej. Dopiero skonfrontowani z chorobą i śmiercią, orientują się tak jak Tugati, że dotychczas właściwie w ogóle jeszcze nie żyli.

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Krum