Polarnicy

Autor: 
Wakuła, M. Masza
Tytuł oryginalny: 
Полярники
Przekład: 
Korzeniowska-Bihun, Anna
Gatunek: 
Dramat
Obsada kobiety: 
1
Obsada mężczyźni: 
1

Opowieść o pękającym świecie – na zewnątrz człowieka, wewnątrz człowieka i między ludźmi. Do polarnika Di, pracującego na jedynej ukraińskiej stacji polarnej, przyjeżdża narzeczona – również Di. Ciągnie po śniegu swą suknię ślubną w nadziei, że tym razem uda im się pobrać. Ucieczka na koniec świata nie oznacza jednak ucieczki od problemów, a mróz niczego nie konserwuje.

Bohaterowie doświadczają wykorzenienia – opuścili swoje rodziny, decydując się na zamieszkanie w sferze możliwe jak najbardziej neutralnej. Narracja prowadzona jest z punktu widzenia Di-mężczyzny. Polarnik chroni swoją partnerkę przed informacjami mogącymi naruszyć namiastkę harmonii, którą usiłują osiągnąć  – na przykład przed wiadomością o toczącej się wojnie rosyjsko-ukraińskiej oraz przed faktem, że posiada on już żonę i dziecko. Ale od prawdy nie ma ucieczki. Kobieta domyśla się, że sielankowy obraz świata jest tylko mirażem. Krajobraz Antarktydy przestaje jawić się jako czysty i dziewiczy; to świat prawie martwy. W tej obcej przestrzeni Di oraz Di, postaci stworzone z inspiracji filmem Gerry Gusa Van Santa, pozostaną na siebie skazane aż do samego końca.

Sztuka została opublikowana w antologii Współczesna dramaturgia ukraińska. Od A do Ja (wyd. ADiT, Warszawa 2018).

Niniejsza sztuka dostępna jest tylko w wersji książkowej. Zapraszamy do zapoznania się z jej zawartością oraz nabycia w naszym wydawnictwie. 

Formularz zamówienia sztuki
Proszę podać instytucję przy jakiej działa grupa.
Proszę podać nazwę uczelni oraz kierunek.

Zamawiana sztuka: Polarnicy

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.