język polskijęzyk angielski

Skazani na miłość

Tytuł oryginalny
Liebenslänglich
Tłumacz
Kaduczak, Jacek
Gatunek sztuki
Farsa
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Prapremiera polska
lipiec 2017 w Teatrze Komedia w Warszawie w reżyserii Tomasza Dutkiewicza

Gwiazda literatury popularnej, znany autor kryminałów, żeni się po raz trzeci. Ale wybranka jego serca, młodsza o prawie 40 lat, rezygnuje w ostatniej chwili. Jej serce skradł słynny piosenkarz. Tajemniczy Chińczyk, agent firmy ubezpieczeniowej, jest z tego powodu wściekły. Podejrzewa bowiem, że sławny pisarz zamordował swoje poprzednie żony, wcześniej ubezpieczywszy je oczywiście bardzo wysoko na wypadek śmierci. Tak się składa, że zarówno autor, jak i urzędniczka stanu cywilnego zabobonnie wierzą w horoskopy. A te mówią jasno – oboje powinni wziąć ślub właśnie tego dnia, inaczej przegapią życiową szansę. A skoro panna młoda dała drapaka?... Kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego oświadcza się pisarzowi, oświadczyny – nie bez oporów – zostają przyjęte. Dwa dni później wszyscy uczestnicy  tej nieszczęsnej uroczystości trafiają do górskiej posiadłości pisarza. Śnieżyca odcina dom od reszty świata. Czy autor kryminalnych powieści wciela w życie pomysły z własnych książek? Jest artystą czy mordercą? Czy też może morderczym artystą?

Jak zawsze w przypadku Folkera Bohneta i Alexandra Alexy'ego, znanych choćby ze  sztuki Oskar dla Emily, dialogi skrzą się inteligentnym dowcipem, akcja toczy się wartko, a każda z postaci, nawet jeśli na początku sztuki wydaje się stereotypowa, odkrywa przed widzami swoje drugie oblicze i dowiadujemy się, że nie zawsze jest tak, jak się nam wydaje.

Sztuka napisana wyłącznie dla zabawy, piętrząca absurdalne zdarzenia. Widzowie, szukający w teatrze rozrywki i śmiechu – będą usatysfakcjonowani.

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Skazani na miłość