język polskijęzyk angielski

Smutek i melancholia

Autor
Tytuł oryginalny
Traurigkeit & Melancholie oder Der aller aller einsamste George aller aller Zeiten
Tłumacz
Nowacka, Iwona
Gatunek sztuki
Dramat
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Prapremiera
10 czerwca 2015, Theater Bonn, reż. Mina Salehpour; 31 maja 2015, jako słuchowisko radiowe, DLR
Prapremiera polska
14 grudnia 2018 r., Teatr Dramatyczny Warszawa, Scena Przodownik, reż. Piotr Waligórski

Człowiek, który uczestniczył już we wszystkim, co możliwe na świecie, jadł już wszystko, co tylko wyobraźnia podpowie, i przeżył już wszystko, co możliwe do przeżycia na świecie, od potrójnego małżeństwa z każdą z płci, nawet trzecią, przez wojnę secesyjną po bycie ostatnim przedstawicielem swojego gatunku. To George, który opowiada nam trochę o sobie. Kim jest George? Czy to Bóg? Personifikacja czasu? A może to człowiek, któremu czas się tak cholernie dłuży, że jedyne, o czym George marzy, to umrzeć? Ma przyjaciela czy też właściciela, a może to tylko wytwór jego wyobraźni: zadaje pytania, stymuluje do działania, zmusza do życia.

W sztukach Bonn Parka zawsze chodzi o kwestie egzystencjalne, doprowadza on dylemat sensu do wspaniałego absurdu poprzez formę, podobnie jak u Becketta, a jednak zupełnie inaczej! Mnożąc odniesienia do realnego, nierzadko politycznego życia, Park jednocześnie zagląda pod podszewkę całej tej góry rzeczywistości, nurkuje pod wodę, tam gdzie Góra przybiera niespodziewanych i strasznych wymiarów.

Można powiedzieć, że w Smutku i melancholii bohaterem jest sama egzystencja, z jej niechęcią do sensu, z jej udawaną samowystarczalnością, z jej totalną, depresyjną biernością.

 

 

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Smutek i melancholia