język polskijęzyk angielski

Ruchele wychodzi za mąż

Tłumacz
Sobelman, Michał
Gatunek sztuki
Sztuka obyczajowa
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Postacie
Ruchele (36); jej siostra Lea (28); Szlojmele (72), ojciec Ruchele i Lei; Staszek (72), przyjaciel Szlojmele; Arele (31), narzeczony Ruchele
Czas akcji
Lata dziewięćdziesiąte
Miejsce akcji
Trzy mieszkania w Tel Awiwie

Głównym tematem dramatu Savyon Liebrecht jest konflikt pokoleń, który wybucha ze względu na odmienny stosunek rodziców i dzieci do historii. Przedstawicielem starszego pokolenia jest Szlojme, Żyd polskiego pochodzenia, ocalały z Zagłady. Staje on przed koniecznością skonfrontowania swoich poglądów wynikających z doświadczeń II wojny światowej z postawą córek – Lei i Ruchele. Sztuka opowiada o niemożności porozumienia się i braku odpowiedniego języka, którym można by mówić o wojennej traumie. Dramat dotyka także problemu różnych postaw Żydów w okresie Holocaustu oraz kwestii odpowiedzialności młodego pokolenia za grzechy swoich rodziców.

Piękna i utalentowana Ruchele po latach staropanieństwa nareszcie znalazła mężczyznę swoich marzeń, za którego pragnie wyjść. Lea, jej młodsza siostra, właśnie rozwiodła się i samotnie wychowuje kilkuletniego syna. Szlojme żyje wspomnieniami niedawno zmarłej żony, uwielbia swą starszą córkę, lekceważy Leę i utrzymuje telefoniczny kontakt ze Staszkiem, mieszkającym obecnie w Ameryce najbliższym przyjacielem, z którym przeszedł obóz koncentracyjny i dzielił miłość do ukochanej kobiety. Pojawienie się narzeczonego Ruchele całkowicie burzy rodzinny spokój. Arele swym wyglądem, a nawet imieniem i nazwiskiem przypomina Szlojme o dramatycznym incydencie z okresu wojny. Te wspomnienia przerastają ojca, który domaga się odwołania ślubu. Trwają gorączkowe próby rozwiązania konfliktu i rodzi się pytanie, czy miłość pokona koszmar Zagłady.

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Ruchele wychodzi za mąż