język polskijęzyk angielski

Upiory

Tłumacz
Kałążny, Jerzy
Gatunek sztuki
Dramat
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Postacie
Robert (33), Fred (34), Magda (29), Christa (24), Fritzi (25), Lore (28), Edi (52),Lekarz, dwóch strażników, kocur Roderich.

Degrengolada. Bohaterami są byli i obecni studenci. Miejscem akcji jest przez całe pięć aktów ten sam pokój, panuje w nim bałagan. Tylko w piątym akcie jest bardziej uporządkowany. Towarzystwo w ciągłym stanie upojenia alkoholowego. Prowadzone rozmowy mają charakter absurdalno - filozoficzny, tematy często zdradzają kompletne wypaczenie moralne. Przekleństw jednak nie ma. Trudno powiedzieć, kto ze sobą jest i kto obecnie zamieszkuje mieszkanie. Robert, Fred, Christa, Fritzi, Lore i osoby nie występujące w dramacie często zmieniają partnerów. To, czy ktoś jest związany małżeństwem, nie ma znaczenia. Lore uważa się za lesbijkę-feministkę, choć reszta jest zdania, że Lore tylko gra twardą sztukę. Do Freda, autora sztuk dramatycznych, który właśnie pracuje nad dziełem, do którego wplata fragmenty dialogów prowadzonych z Robertem, przyjeżdża Magda. Jest inna. Nie pije, nie jest kobietą walczącą. Jest uległa. Postanawia ugotować spaghetti. Opowiada Fredowi, że miała w dzieciństwie problem z ojcem, który ją napastował. Dlatego nie wolno jej pić. Alkohol powoduje u niej poważną manię prześladowczą związaną z podświadomym lękiem przed ojcem.
Zjawia się Edi, postać tajemnicza i niepokojąca. Nazywają go geniusz, ponieważ mówi wyłącznie wierszem. Jest ponoć dobrym medium, tak jak Magda. Wcielając się w tatusia, Edi gwałci Magdę. Towarzystwo bawi się świetnie. Uważają, że Magda przeżyła wspaniałą przygodę sado-masochistyczną. Czy jej to się podobało, trudno powiedzieć. Pod koniec czwartego aktu Christa, Fred, Fritzi i Robert postanawiają zabawić się w "normalnych" obywateli. W piątym akcie wszyscy mówią "grzecznym" językiem. Małżeństwo Fritzi i Robert przychodzi do Christy i Freda na kolację. Typowo mieszczańska rozmowa przy stole. Magdzie przypadła rola służącej. Jest to dla niej bardzo upokarzające. Musi jeść przy osobnym stole, nie może brać udziału w rozmowie. Częstują ją winem, nie odmawia. Proszą ją o zaśpiewanie francuskiej piosenki, ale dziewczyna zaczyna się jąkać. Więc dostaje pełną szklankę sznapsu. Fred zachęca ją. Magda z desperackiej przekory wypija do dna, po czym zaczyna szaleć. Rozbiera się, rzuca się na Freda. Ma silny atak manii prześladowczej. Nikt z pozostałych nie przerywa zabawy. Robert dzwoni po lekarza - psychiatrę. Zjawia się Edi, który, jak się okazuje, wcześniej ostrzegał Magdę przed graniem jakichkolwiek ról. Teraz jego przyjście wydaje się bez sensu. Wchodzi lekarz policyjny z dwoma strażnikami. Zakładają Magdzie kaftan bezpieczeństwa i zabierają jako niezrównoważoną pomoc domową przykładnych, zbulwersowanych jej wyczynami obywateli. Towarzystwo uważa zgodnie, że zabawa była udana. Wszystko wraca do normy, życie przecież toczy się dalej.

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Upiory