język polskijęzyk angielski

Biegacz

Tłumacz
Szutkiewicz, Jolanta
Gatunek sztuki
Dramat
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn

Osoby: (15-letnie) BIEGACZ - trenuje średnie dystanse, CAROLA - rzut kulą, JENNY - thai-boxing, TAMMY nie trenuje, często się śmieje, SAMMY - nie trenuje, lecz narkotyzuje się,
MATKA CAROLI, trener w pchnięciu kulą, lat 40

Akcja dzieje się współcześnie. Autor przedstawia wstrząsający obraz z życia nastolatków z tzw. blokowisk, nastolatków wywodzących się ze zdegenerowanego środowiska: rodziny rozbite: sfrustrowane matki samotnie wychowujące dzieci (czasem mają jakiegoś nieudanego partnera); alkohol i awantury są na porządku dziennym. Głęboka przepaść międzypokoleniowa: brak dobrego kontaktu młodzieży z rodzicami, którzy przynoszą tylko wstyd. Nie ma tu w ogóle najstarszej generacji - dziadków!  Brak więzi rodzinnych, miłości i zrozumienia, osamotnienie, izolacja prowadzą do zagubienia młodych. Domem staje się ulica, w czasie wolnym od zajęć szkolnych przecież nie mają gdzie się podziać... Grupę tę cechuje zawiść, zazdrość, złośliwość, czego efektem wzajemne szykany do granic wytrzymałości psychicznej: "Kiedyś związano cię i wszyscy pluli na ciebie i oblewali mlekiem!" -  mówi jeden z bohaterów do BIEGACZA, który, poniżany, sparaliżowany strachem, nie potrafiąc się obronić, służalczo wykonuje rozkazy kolegów, co kończy się niemal tragicznie. Poniżenie BIEGACZA staje się źródłem jego kompleksu niższości. Ostatnia scena sztuki, w której między CAROLĄ a BIEGACZEM zaczyna iskrzyć uczucie miłości, daje pewną nadzieję na coś pozytywnego w życiu tych dwojga. Ale może to tylko chwilowe, "a jutro będzie jak zwykle" - jak mówią oni sami?
Mathias Anderson pozostawia tę kwestię do interpretacji reżysera i scenografa.

Język grupy cechuje ubogi zasób słów, nieumiejętność wyrażenia myśli, operowanie kalkami językowymi, które powtarzane są bezmyślnie... i co nad wyraz zaskakujące - bogactwo wulgaryzmów, wyrażające nienawiść do drugiego człowieka!
Bohater tej sztuki to Homo Fugiens, człowiek uciekający w świat pozarealny, gdzie istnieje wyimaginowane piękno, człowiek uciekający w świat narkotyków, tabletek i alkoholu.
Dramatopisarz porusza aktualne problemy współczesnego społeczeństwa - osamotnienie, znieczulica. Stawia istotne pytanie: dokąd ta droga nas prowadzi?

Jolanta Szutkiewicz

 

 

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Biegacz