Niewinność

Autor: 
McGuinness, Frank
Tytuł oryginalny: 
czyli życie i śmierć Michelangela Merisi da Caravaggio
Przekład: 
Lachman, Michał
Gatunek: 
Dramat
Obsada kobiety: 
3
Obsada mężczyźni: 
6
Czas akcji: 
XVII w.
Miejsce akcji: 
Włochy
Prapremiera: 
Gate Theatre, Dublin, 1986

Dramat o jednym dniu i jednej nocy z życia Caravaggia, genialnego malarza i słynnego awanturnika, pełen plastycznej i mrocznej teatralności. Zafascynowany jego obrazami i podejściem do piękna (opartego na prostocie, codzienności i konsekwentnym ukazywaniu rzeczywistości bez wtłaczania jej w klasyczne kanony estetyczne), Frank McGuinness ukazuje go w zwrotnym momencie życia, kiedy na skutek zabójstwa Ranuccio Tommasoniego sławny malarz o ugruntowanej pozycji zostaje zmuszony do ucieczki z Rzymu. Pomagają mu w tym przyjaciele, powstrzymuje mecenas jego twórczości, homoseksualny Kardynał, oraz dawno niewidziani Brat i Siostra. Caravaggio, ogłoszony przez McGuinnessa niewinnym, to człowiek targany skrajnymi emocjami, egocentryk, prowokator, profan i święty, kochający światło i cień, dla którego pożądanie seksualne jest twórczą inspiracją, a zarazem źródłem autodestrukcji.

Dramat Niewinność to swoiste "tableau vivant" – pełno tu nawiązań do konkretnych obrazów Włocha, więc jest to zdecydowanie sztuka dla wielbicieli jego twórczości, podziwiających jego życiową i artystyczną postawę. I tak spotkamy tutaj Lenę, prostytutkę, modelkę i kochankę Caravaggia, znaną m.in. z Madonny Laterańskiej. Są tutaj także Antonio i Lucio, pozujący Caravaggiowi do Bachusa, oraz wiele motywów z martwych natur Włocha.

Jak pisze we wstępie tłumacz tej sztuki, Michał Lachman: „Dzięki umiejętnemu nagromadzeniu wyselekcjonowanych rekwizytów, zręcznemu połączeniu realności ze scenami wizyjnymi oraz poprzez ukazanie kluczowych dla malarza postaci, McGuinnessowi udaje się przedstawić tajemnicze i charakterystyczne dla Caravaggia połączenie realności i przyziemności – z duchowością i doświadczeniem sacrum".

 

Niniejsza sztuka dostępna jest tylko w wersji książkowej. Zapraszamy do zapoznania się z jej zawartością oraz nabycia w naszym wydawnictwie. 

Formularz zamówienia sztuki
Proszę podać instytucję przy jakiej działa grupa.
Proszę podać nazwę uczelni oraz kierunek.

Zamawiana sztuka: Niewinność

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.