język polskijęzyk angielski

Błękit doskonały

Tytuł oryginalny
Das blaue, blaue Meer
Tłumacz
Kaduczak, Jacek
Gatunek sztuki
Dramat
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn

Darko chleje. Chleje tak, że mózg staje. Tak, że mu wypadają zęby i zapomina, jak się nazywa. Chleje, żeby zapomnieć o beznadziejnym życiu na zapomnianym przez Boga i ludzi blokowisku.
Pewnego dnia jednak pojawia się ona - dziewiętnastoletnia osiedlowa prostytutka. Dzięki niej Darko odczuwa coś niezwykłego - nadzieję. Jego świat się zmienia. Współcześni "kochankowie z ulicy Kamiennej" mają dość odwagi, by zacząć marzyć o niemożliwym: o ucieczce z tego beznadziejnego miejsca i o ucieczce z ich beznadziejnego dotychczasowego życia. Wkrótce okaże się jednak, że ucieczka jest niemożliwa. Ich życie nie może się zmienić.

Autor ostro i niezwykle trafnie opisuje "środowisko naturalne wszelkich perwersji z doskonałymi warunkami klimatycznymi", unika jednak tanich uogólnień i efekciarskiego epatowania ludzkim nieszczęściem. Kreśli natomiast wyraziste portrety ludzi złapanych w pułapkę beznadziei i stara się odpowiedzieć na pytanie, kto właściwie jest temu winny. Kto lub co sprawia, że ludzie trafiają w takie miejsca i co się potem z tymi ludźmi dzieje.
Siłę opowieści wzmacnia jeszcze jej nowatorska forma, łącząca prozę i dramat, oraz niezwykły, anarchizujący, lecz bardzo celny język.

Bohaterowie:
Cztery postaci pierwszoplanowe to Darko, nastolatek alkoholik, Ciemka, osiedlowa prostytutka, Elle, najlepszy przyjaciel Darko i Ulrike, czternastoletnia siostra Elle, regularnie gwałcona przez własnego ojca. Oprócz nich pojawia się szereg postaci epizodycznych, mieszkańców osiedla.

dla ADiT - tłumacz

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Błękit doskonały