język polskijęzyk angielski

Gra w butelkę

Tytuł oryginalny
Pflicht oder Wahrheit
Tłumacz
Szalsza, Marek
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn

Obsada: Nella – 15 lat, Dawid – 16 lat ; Gatunek: sztuka teatralna o pierwszym seksie przeznaczona dla osób od lat 13

Kończy się impreza u Dawida, wszyscy już wyszli poza Nellą, dziewczyną jego przyjaciela Marka, która wpada niespodziewanie do jego pokoju. Zarzuca Dawidowi, który uchodzi za podrywacza, że w stosunkach z dziewczynami interesuje go tylko seks, że zmienia dziewczyny jak rękawiczki, nie zważając na ich uczucia. Dawid racjonalnie tłumaczy porządnej i cnotliwej Nelli, z czego wynika jego stosunek do spraw damsko-męskich, pragnie być z dziewczyną szczery i nie owijać w bawełnę. Z czasem wychodzi na jaw, że sam był kiedyś zakochany i został zraniony. Kiedy dowiaduje się, że dziewczyna właśnie została porzucona przez Marka, próbuje ją pocieszyć i pomaga w planie zemsty. Między dwójką zbyt dojrzałych nastolatków narasta napięcie seksualne, tworzą się nawet zalążki uczucia... Sytuacja jest jednak skomplikowana, bo Dawid przyjaźni się z Markiem i już raz odbił mu dziewczynę. Nella zaczyna coraz odważniej prowokować Dawida. Proponuje mu niezobowiązującą grę w butelkę, która doprowadzi do nieoczekiwanego „coming outu" i zmiany ról. Sztuka kończy się w zaskakujący sposób, obnażając wyrachowane motywacje Nelli.

Akcja Gry w butelkę Stephana Lacka gęstnieje od wyrafinowanych psychologicznych i seksualnych rozgrywek podobnie jak w Wywiadzie, przeraża jednak bardziej, gdyż toczy się w świecie nastolatków. Znakomity materiał aktorski na małe sceny dla młodych aktorów i lekcja wychowania seksualnego, z której zarówno dorośli widzowie, jak i ich dzieci wyjdą wstrząśnięci...

Prapremiera sztuki odbyła się w 2010 roku w Theater Taka Tuka w reż. Caroline Richards. Obecnie grana jest w Theater St. Gallen w reż. Krzysztofa Minkowskiego.

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Gra w butelkę