język polskijęzyk angielski

Incydent

Gatunek sztuki
Dramat
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Szczegóły
Sztuka znalazła się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2020; publikacja w antologii "Witaj Barabaszu" (ADiT, Instytut Literatury, 2020)

Jagoda Hernik-Spalińska we wstępie do antologii sztuk Jarosława Jakubowskiego Witaj Barabaszu nazwała Incydent utworem prawdziwie wybitnym, w którym − podobnie jak w innych sztukach pochodzących z tego zbioru − występuje bohater Beckettowski, zmagający się z "bezbrzeżną samotnością". Jak pisze o swojej sztuce sam autor: "to kameralna historia dwojga ludzi – Siwy jest «starym, choć może wcale nie tak starym facetem», Czarna to «kobieta z apteki całodobowej». Los styka ich ze sobą w dramatycznych okolicznościach – w markecie niezrównoważony osobnik próbuje zabić Czarną. W jej obronie staje Siwy, który ginie od ciosu nożem, ratując życie kobiecie. Wszystkiego dowiadujemy się z dwóch monologów Czarnej i Siwego, a następnie z ich rozmowy, do której dochodzi po śmierci Siwego."

Sztuka ma duży potencjał dramaturgiczny i inscenizacyjny, a przede wszystkim jest materiałem na pełnokrwiste role żeńską i męską.

 

  • Sztuka ukazała się w antologii Witaj Barabaszu, wydanej w roku 2020 nakładem wydawnictwa ADiT oraz Instytutu Literatury.
Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Incydent