Guatemala Hobby Shop

Autor: 
Jakubowski, Jarosław
Gatunek: 
Dramat
Obsada kobiety: 
1
Obsada mężczyźni: 
2
Szczegóły obsady: 
+ 2 chłopców w końcowej scenie

Autor przywołuje postać zmarłego w roku 1961 polskiego pisarza Andrzeja Bobkowskiego, który ostatnie 13 lat życia spędził z żoną Barbarą w Gwatemali. Z wyjątkiem końcowej sceny na wzgórzu, akcja sztuki rozgrywa się późną porą w domu małżeństwa Bobkowskich. Jest koniec lat pięćdziesiątych.

Już z pierwszych słów dialogu dwojga głównych bohaterów, Andrzeja i Basi, dowiadujemy się, że pisarz jest chory na raka. Przyjmuje to z pogodną pokorą – w przeciwieństwie do swojej żony, którą, oprócz strachu o ukochaną osobę, przeraża perspektywa, że zostanie sama w obcym kraju. Oswojony ze śmiercią Andrzej stara się intensywnie wykorzystać czas, który mu pozostał, pracując, ile starcza sił. Wieczorem pisze, w dzień oddaje się swojej pasji, modelarstwu i związanemu z nią biznesowi – otworzył sklepik z modelami samolotów Guatemala Hobby Shop.

Tego wieczora Andrzej planuje jak zwykle skupić się na pisaniu. Plany pokrzyżuje jednak nieoczekiwanie późna wizyta nieznajomego Gościa, który przedstawia się jako Wojciech Schmidt i prosi o rozmowę w cztery oczy. Schmidt okazuje się wysłannikiem władz komunistycznych, które proponują Bobkowskiemu powrót do kraju na lukratywnych warunkach, publikację prac i opłacenie kosztów zagranicznej terapii...

Refleksyjny, kameralny dramat, jak na tego autora dość tradycyjny (co pozwala przystosować go np. do formy słuchowiska radiowego).

 

  • Sztuka ukazała się w antologii Witaj Barabaszu, wydanej w roku 2020 nakładem wydawnictwa ADiT oraz Instytutu Literatury.

 

Formularz zamówienia sztuki
Proszę podać instytucję przy jakiej działa grupa.
Proszę podać nazwę uczelni oraz kierunek.

Zamawiana sztuka: Guatemala Hobby Shop

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.