Głową w dół

Autor: 
Jakubowski, Jarosław
Gatunek: 
Dramat
Obsada kobiety: 
3
Obsada mężczyźni: 
2
Postacie: 
ON – lat około 80, ONA – lat około 70, OLGA – córka mądra, lat około 35, MAJA – córka głupia, lat około 30, TOMASZ – syn, lat 40
Prapremiera polska: 
Radiowa premiera na Scenie Teatralnej Trójki w 2013 roku

ON – twardy i energiczny osiemdziesięciolatek. ONA – młodsza o dziesięć lat, równie żywotna i zdecydowana. W niczym nie przypominają schorowanych, powłóczących nogami staruszków. W czasach stalinizmu i później ON tropił zaciekle wrogów systemu. Tuż po wojnie ścigał i likwidował oddziały leśnych bandytów – tych, którzy nie chcieli podporządkować się nowej władzy i nowemu systemowi. Tak właśnie poznał swoją przyszłą żonę. ONA zaoferowała współpracę i pomoc w wytropieniu oddziału Barabasza w zamian za uwolnienie jej rodziców. Wkrótce przyszły na świat dzieci: Olga, Maja i Tomasz. Olga – chluba rodziców, pani prawnik, odpowiedzialna i zrównoważona. Maja – prowadząca dziwny – głównie nocny tryb życia i rzekomo szukająca pracy. Oraz Tomasz – cierpiący na poważne zaburzenia psychiczne. Jako nastolatek ucieka z domu i wszelki słuch o nim ginie…

ON i ONA prowadzą dostatnie, spokojne życie, ale wyczuwa się wyraźne napięcie między nimi. ON nigdy nie wyzbył się swoich ubeckich nawyków:

ON       Było coś?
ONA     Ulotki.
ON       Gdzie są?
ONA     W śmietniku.
ON       To po nie idź.
ONA     Nie będę grzebała w śmietniku.
ON       Będziesz. W zębach je przyniesiesz. Nie trzeba było wyrzucać, to byś nie grzebała.

Jednak jako ojciec ten twardy i szorstki człowiek był zawsze łagodny i opiekuńczy… Nagle spokój hegemona zostaje zburzony. Musi stawić się przed sądem w charakterze oskarżonego o bardzo poważne przestępstwa. Zycie rodzinne zostaje wystawione na ciężką próbę. Olga dociera do szokujących dokumentów o ojcu. A Maja okazuje się dziewczyną na telefon, tzw. Call Girl, utrzymywaną przez sponsorów… stąd jej nocny tryb życia. W wigilijny wieczór pojawia się również Tomasz... którego nikt z rodziny nie poznaje po ponad dwudziestu latach rozłąki. Czy rzeczywiście jest tym, za kogo się podaje?  Skąd wie tak dużo o ONYM – o jego ciemnej, zbrodniczej przeszłości. Chce się zemścić czy wymierzyć sprawiedliwość? Czy ONA kieruje się podobną motywacją:

ONA     (odwraca się do Onego) Chcesz prawdy? (…) To ja złożyłam donos na ciebie.
ON       Wiem. Tylko dlaczego tak długo z tym czekałaś?
ONA     Chciałam, żebyś się bał. Do samego końca.

Jakubowski porusza temat od lat niewygodny – rozliczenie z przeszłością komunistycznych zbrodniarzy. Rozliczenie – przez wielu demagogicznie przedstawiane jako chęć odwetu i polowanie na czarownice. Ale ta historia, ze swoim mrocznym klimatem i oszczędnymi, mocnymi dialogami, wykracza daleko poza obszar wąsko pojętej polityki. To opowieść o sumieniu i moralności, o elementarnych zasadach ludzkiej przyzwoitości. I o tym, że choćby człowiek nie wiem jak uciekał – dopadną go w końcu upiory przeszłości.

Niniejsza sztuka dostępna jest tylko w wersji książkowej. Zapraszamy do zapoznania się z jej zawartością oraz nabycia w naszym wydawnictwie. 

Formularz zamówienia sztuki
Proszę podać instytucję przy jakiej działa grupa.
Proszę podać nazwę uczelni oraz kierunek.

Zamawiana sztuka: Głową w dół

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.